top of page

РИЈАЛИТИ-ПРОФЕСИЈА БИДУЋНОСТИ!!!

jutarnjatrackafica


Ријалитиијалити програми као продукт масовне културе су ипак постали део наше свакодневнице. О ријалити програмима заиста не могу да говорим похвално али хајде да видимо ко су им судије на друштв еним медијима.




Пре свега, на друштвеним мрежама се уважава мишљење инфлуенсера, тј оних корисника који практично „висе“ 24/7/365 на интернету. Њихов труд да постану утицајни на одређеним друштвеним мрежама није занемарљив. Свакодневно објављују постове, или селфије, или коментаришу друштвена збивања, износе критике на рачун свега и свачега или просто покушавају да привуку пажњу на неки други начин. Њихов посао на друштвеним мрежама се у суштини не разликује превише од онога што чине „звезде“ ријалити шоу програма на малим екранима. Хмммм...значи постајем полако ријалити звезда.

Попут „звезда“ ријалитија, и „звезде“ друштвених мрежа су сасвим обични/необични и непознати појединци из народа. Ок, ту и тамо се на друштвеним мрежама истичу и они који су познати, као рецимо политичари или глумци, писци и сл. Но и у ријалити програмима не фали ни политичара, ни глумаца и осталих. Процентуално су подједнако заступљени познати и непознати и на друштвеним мрежама и у ријалити програмима. Дакле не можемо рећи да су на друштвеним мрежама све „стручњаци“, а да су у ријалити програмима све необразоване дилеје. У сваком житу има кукоља.


Селфи култура на Инстаграму, Твитеру и Фејсбуку шта је друго до истицање своје телесности попут оне коју чине и „звезде“ ријалитија. Дискусије које су заправо више свађе и надговарања на друштвеним мрежама, се разликују од оних у ријалитију само по јачини звука, тачније не чују се, него се читају, али су по жестини, вулгарности, безочности и бескрупулозности на истом нивоу ако не и вишем.


Егоцентричност и једних и других је такође на истом нивоу.


Посматрачи ријалити програма на малим екранима су по неким статистикама код нас претежно старије генерације и усамљени људи. Корисници друштвених мрежа су претежно млађе и средње генерације. Ако посматрамо и друштвене мреже као ријалити, а нема неке битне разлике, можемо извести закључак да су нам све генерације заправо конзументи ријалити програма.


Када се потеже питање забране ријалити програма на тв, нико не помиње и могућност ограничавања употребе друштвених мрежа, барем за млађе генерације, што је озбиљан превид.


Лако је повући паралелу између „звезда“ ријалитија и „звезда“ друштвених мрежа. Па ипак, ови први не суде овима другима, док ови други не пропуштају прилику да критикују ријалити „звезде“. Корисници друштвених мрежа имају један елитистички однос, не само према ријалити програмима, него према целом друштву. Масовна култура није за њих, они су елита, а ријалити је масовна култура, ипак, хтели не хтели, и они својим учешћем на друштвеним мрежама постају део баш те њима тако мрске масовне културе.

Ја нисам априори против људи који улазе у ријалити програме, имам дубоко разумевање и емпатију за њих. Деведесет одсто њих нема професију, а то их вуче да уђу у ријалити програме, који сада више не трају месец, два или три, него десет месеци. Неки по десет година не излазе из ријалити програма. Те људе вуче потреба за зарадом, неки мисле да ће постати популарни, а многи од њих имају потребу да се исповедају. Сви ти људи су одрасли у проблематичним, разбијеним породицама, нису доживели породичну слогу и љубав. Они не носе љубав у себи и не воле сами себе. Само нам се чини да су они нарцисоидни, они су себе одавно изгубили. Учесници ријалитија нису свесни шта им се догађа и шта им се ради тамо, па и кад се освесте, кад изађу напоље, опет, нажалост, улазе поново.


Ко су и како се бирају учесници ријалитja?


Заборавите гужву за упис на ФОН, и то што је онај са 99 бодова испод црте. Заборавите неке тамо архитектуре, академије уметности, сачувај ме Боже права, медицине, економије. Заборавите фрикове са ЕТФа и филозофије. Стиже нешто сасвим ново, а места има само за најбоље.

Пријемни испит за учесника ријалити програма одржава се као ина сваком факсу тамо у мају и јуну. Шлолска година креће исто тако са почетком јесење програмске шеме септембар/ октобар ( термин се накнадно објављује). Пријемни се састоји из пар тестова:

1) тест опште некултуре- литература: приручник проф.др Мими Оро и Тијана Ајфон.

2)обавезни завршен ИQ тест не већи од 0,03.

3)психолошко- психијатријска процена Лепог Миће.

4)завршни интервју по могућству са што више претњи ка ривалима.

Пријемни се полаже у Београду на пар локација. Погодност је што се термини не поклапају па можете конкурисати на више места.

Традиционално је највећа гужва за елитне и престижне ријалитије ЗАДРУГА и Парови. Уколико не прођете у првом кругу чекају вас Двор, Малдиви и сл. ( зависно од расположења продукције)

А сада оно најбоље: СВАКИ УЧЕСНИК КОЈИ УЂЕ У РИЈАЛИТИ ЈЕ НА ДРЖАВНОМ БУЏЕТУ. Да добро сте чули. Држава је решена да финансира ове економски исплативе пројекте, па се тако исти и приказују на телевизијама са националном фреквенцијом у ударном термину. Све је то условила велика потреба за оваквим кадровима и мањак квалитетних ријалити учесника.

И то није све: СВАКИ УЧЕСНИК ПОРЕД ТОГА ШТО ЈЕ НА БУЏЕТУ, ИМА ЗАГАРАНТОВАНУ МЕСЕЧНУ СТИПЕНДИЈУ ОД НЕКОЛИКО ХИЉАДА ЕУРА ( зависно од просечне оцене из дебитантског ријалитија )

- Омогућено и присуство врхунских предавача, који се као гости изненађења појављују једном седмично.

- Успех, слава и новац загарантовани! Блистава каријера је пред вама!

РИЈАЛИТИ-ПРОФЕСИЈА БИДУЋНОСТИ!!!

Comments


  • Instagram
  • Facebook

© 2023 by Poise. Proudly Created with Wix.com

bottom of page